Hiszpania 2017 – Alhambra praca

Untitled-1

2

Uczniowie ZST pracują w ogrodach Andaluzji – Alhambra

Od poniedziałku 3 października grupa uczniów z technikum architektury rozpoczęła pracę w Alhambrze.

Uczniowie podzieleni są na 3 grupy po 2 osoby, każda grupa ma swojego hiszpańskiego opiekuna, który organizuje pracę i przydziela zadania zawodowe. Kompleks zabytkowy Alhambry zajmuje przeszło 40 ha i młodzież jest rozmieszczona w kilku miejscach: grupa 1 pracuje w ogrodzie Adarves niedaleko Alcazaby w pobliżu Mirador, grupa 2 w części El Partal w ogrodach tarasowych, grupa 3 w ogrodach Generalife zwanych potocznie „rajskim ogrodem architekta”.

Uczniowie wykonują różne prace: przygotowują tereny i poletka do wysadzania roślin kwiatowych, przycinają i formują rośliny, żywopłoty, oczyszczają rabaty i zabytkowe mury z chwastów i uschniętych roślin, przycinają egzotyczne drzewka.

Uczniowie z technikum architektury krajobrazu pracują w Alhambrze. Alhambra jest warownym zespołem pałacowym w Grenadzie, zabytkiem arabskiego budownictwa w Europie. Składa się z pałacu z kilkoma dziedzińcami i dekorowanymi salami,  Alkazaby, Generalife – czyli letniej rezydencji z ogrodami i cudownych ogrodów znajdujących się na całym wzgórzu. Alhambra wpisana jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Młodzież pod opieką hiszpańskich pracowników wykonuje różne prace związane z zawodem architekta krajobrazu: przycinanie roślin, niskich żywopłotów, strzyżenie i formowanie wysokich szpalerów z cyprysów ze specjalnych platform, sadzenie roślin ozdobnych głównie kwiatowych, zbieranie nasion i owoców, pielenie, porządkowanie rabat, podlewanie, prace porządkowe. Uczniowie pracują przez sześć godzin dziennie, niezależnie od warunków pogodowych.

Atmosfera w pracy jest przyjemna, pracodawcy są uprzejmi i cierpliwi i z wielkim zaangażowaniem tłumaczą i pokazują podopiecznym, na czym polega trudna praca ogrodnika.