Hiszpania 2017 – Gibraltar

Untitled-1            2

Uczniowie ZST wraz z opiekunami odbyli wycieczkę na Gibraltar. Wyjechaliśmy wcześnie rano z Grenady i po przybyciu na miejsce odbyliśmy odprawę paszportową. Gibraltar jest to brytyjskie terytorium zamorskie położone na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego o niewielkiej powierzchni bo niespełna 7 km 2. Większość powierzchni Gibraltaru zajmuje charakterystyczna, widoczna z oddali, monumentalna ,,Skała Gibraltarska”. Z jej szczytu rozciąga się niesamowity widok na Cieśninę Gibraltarską i góry Atlas.

Na początku spacerowaliśmy Main Street- głównym pasażem handlowym miasta z licznymi sklepami wolnocłowymi i symbolami typowymi dla Wielkiej Brytanii – angielskie budki telefoniczne, sklepy i restauracje. Przy jej końcu znajduje się stacja kolejki linowej, która wywiozła nas na wierzchołek Skały Gibraltarskiej, czyli The Top of the Rock. Tutaj znajduje się rezerwat przyrody, w którym żyją magoty – małpy bezogonowe ( Barbary Ape). Jest to jedyny żyjący gatunek małp w Europie, a populacja tutejsza liczy ponad 250 osobników. Chociaż małpki wyglądały słodko i niegroźnie, pamiętaliśmy że to dzikie zwierzęta, które potrafią być agresywne. Nie wolno ich dokarmiać, wnosić na teren rezerwatu jedzenia, plastikowych toreb i innych rzeczy, które mogą się kojarzyć małpom z łakociami. Obserwacja gibraltarskich magotów sprawiła nam wielką radość, małpy wylegiwały się na murkach, platformach i skakały po drzewach, często ignorując turystów.

Atrakcją był również rejs statkiem po morzu Alborańskim, gdzie udało nam się zaobserwować delfiny, orki i inne morskie zwierzęta.

Na Gibraltarze znajduje się więcej atrakcji turystycznych, których nie zwiedziliśmy, a mianowicie: Mauretańska twierdza z VIII wieku, gotycka katedra, klasztor Franciszkanów i budowle historyczne: pozostałości warowni, fortyfikacji, baterie artyleryjskie i imponujące podziemia chroniące żołnierzy i cywilów podczas oblężeń.

Polskim akcentem jest pomnik generała Władysława Sikorskiego, który zginął w katastrofie lotniczej w Gibraltarze w czasie II wojny światowej w 1943 roku.