Hiszpania 2017 Grenada – wycieczki kulturowe

Untitled-1    2

Wycieczki kulturowe uczniów ZST po Grenadzie.

Uczniowie z technikum architektury krajobrazu w czasie pobytu na stażu w Hiszpanii realizują program kulturowy. W pierwszym i kolejnym tygodniu zwiedzaliśmy Sacromonte. Dzielnica ta jest niezwykle malownicza, położona brzegach rzeki Darro i dawniej była miejscem, gdzie zamieszkiwali Cyganie. Stąd wywodzi się flamenco. Charakterystyczne dla tego miejsca są  jaskinie (las cuevas ) jako tradycyjne miejsca mieszkalne. Obok ładnych cuevas, urządzonych jak zwyczajne domy w skale  – wyposażonych w prąd, instalację wodną i inne udogodnienia, znajdziemy prymitywne cuevas, prawie pustelnicze – wyglądające jak naga dziura w ścianie. Wszystko zależy od tego, kto jest mieszkańcem i czym się zajmuje. W Sacramonte znajduje się najwyższy punkt widokowy Mirador de San Miguel Alto, gdzie również dotarliśmy i podziwialiśmy panoramę Grenady i Alhambry.

Na kolejną wycieczkę wybraliśmy się do Realejo – średniowiecznej dzielnicy żydowskiej. Po żydowskiej bytności pozostało niewiele zabytków, ale sama architektura tego miejsca zachwyca: wąskie uliczki, białe domy, kamienice, małe placyki z egzotyczną roślinnością. Wszystko to kontrastuje z położonym po sąsiedzku ruchliwym i gwarnym centrum Grenady. Rejon ten jest bogaty w sztukę street art, którą podziwialiśmy.

Dzień Edukacji Narodowej świętowaliśmy w XIX wiecznym ogrodzie Carmen de los Mártires. Jest to ogród pałacowy i składa się z barokowego ogrodu francuskiego z bogatą formą rzeźbiarską i ogrodu krajobrazowego, z naturalną, egzotyczną roślinnością. Dodatkową atrakcją tego miejsca była rodzina pawi, które to dumnie przechadzały się pomiędzy ukwieconymi  kwaterami.

 

 

Odwiedziliśmy również multimedialne muzeum wina Centro Interactivo del Vino, gdzie poznaliśmy procedury produkcji wina, określiliśmy z pomocą specjalnych kart pracy walory smakowe, zapachowe wina do degustacji. Na koniec odbył się pokaz flamenco w formie wspólnej zabawy, gry.

Grenada jest miastem wielokulturowym, określa się ją jako „perłę Andaluzji”. Warto przytoczyć słowa meksykańskiego pisarza : „Kobieto, daj jałmużnę, bo nie ma nic straszniejszego, niż być ślepcem w Granadzie”.