Niemcy 2014 – Pierwsze dni praktyk w Niemczech

niemcy2014-logo

Pierwsze dni praktyk w Niemczech

W niedzielę 5 października 20 uczniów ZST wyjechało na trzytygodniowe praktyki zawodowe do Niemiec w ramach projektu „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo”, współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny, POKL. W najbliższą sobotę obie grupy będą zwiedzać Berlin w ramach programu kulturowego. Prezentujemy relację uczestników po pierwszych dniach pobytu oraz galerię zdjęć od grupy TB.

Grupa TO (Frankfurt nad Odrą)

Dotarliśmy na miejsce stażu około godziny 19.00 w niedzielę. Zostaliśmy powitani przez koordynatora, następnie przydzielono uczestnikom pokoje. Zakwaterowanie jest dobre: pokoje czyste, estetycznie urządzone, jest też aneks kuchenny.

Grupa otrzymała wszystkie informacje dotyczące pobytu. W ośrodku szkoleniowym powitał nas kierownik oraz instruktor, który od poniedziałku prowadzi zajęcia zgodnie z harmonogramem. Tematem pierwszych zajęć były podstawowe jednostki fizyczne do pomiaru prądu, mocy i napięcia. Była to teoria poparta praktycznymi ćwiczeniami, na koniec grupa otrzymała zadania do wykonania.

Na praktyce w BBW uczniowie czują się dobrze, są zaangażowani, chętnie słuchają i wykonują zadania, chociaż czasem są trudne. Instruktor prowadzi zajęcia w odpowiednim dla nich tempie, cierpliwie tłumaczy i podaje dużo przykładów, zachęcając w ten sposób do pracy. Z językiem każdy uczestnik radzi sobie na swoim poziomie, ale powoli przełamują się i nawiązują pierwsze kontakty z instruktorem.

Grupa TB (Cottbus)

W poniedziałek wstaliśmy o 6.00 rano. O 6.55 spotkaliśmy się wszyscy na portierni. Czekał tam na nas pan Johan z Centrum Kształcenia. Poszliśmy z nim razem na przystanek i autobusem dotarliśmy na miejsce praktyk. Około 8.00 zjedliśmy smaczne śniadanie i udaliśmy się do sali konferencyjnej gdzie instruktor przedstawił nam temat praktyk „Ocieplanie murów i dachu”. Następnie dowiedzieliśmy się, że w pierwszym tygodniu będziemy ocieplać fasadę, w drugim tygodniu szalować 2 ściany, a w trzecim ocieplać dach. Odbyliśmy też szkolenie bhp. Instruktor opowiedział nam o dualnym systemie szkolnictwa w Niemczech, a potem oprowadził nas po 8 salach ćwiczeniowych budynku. My będziemy ćwiczyć w dwóch z nich. Po obiedzie udaliśmy się na warsztaty i zaczęliśmy od zabezpieczania okien przed wtorkowymi robotami dociepleniowymi. We wtorek zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Na początek wyznaczyliśmy poziom listwy kierunkowej przy pomocy poziomicy laserowej. Następnie na zadanym poziomie przykręciliśmy listwę kierunkową. Po przerwie obiadowej instruktor omówił przycinanie płyt styropianowych specjalnym urządzeniem.

Warunki w pokojach mamy bardzo dobre. Wszyscy mieszkamy na 4 piętrze internatu w 3 segmentach. Na jedzenie nie ma co narzekać. Inne, ale smaczne. Pani tłumaczka jest bardzo pomocna, ale uczniowie poznają nowe słowa i dogadują się po niemiecku coraz lepiej. Po skończonych zajęciach wracamy do internatu lub zwiedzamy Cottbus z niemieckim opiekunem grupy.

plakat

plakat1