Hiszpania 2015 – program kulturowy

W czasie pobytu w Hiszpanii w regionie Andaluzja w ramach programu Erasmus+ uczniowie wraz z opiekunkami realizowali program kulturalny.

W pierwszy weekend pobytu zwiedziliśmy Cordobę i Alkazar – pałac otoczony wspaniałymi ogrodami, siedziba hiszpańskich władców chrześcijańskich. Bujna, egzotyczna roślinność, fontanny, oczka wodne i pięknie przycięte szpalery zrobiły wrażenie na odwiedzających.

W kolejną sobotę odwiedziliśmy Salobrenę – miejscowość nadmorską z przepięknymi krajobrazami hiszpańskiego wybrzeża. Tutaj uczniowie po tygodniach pracy mogli wypocząć na plaży lub zwiedzić urocze miasteczko.

Kolejnym punktem programu była Sewilla. Obowiązkowym punktem wycieczki był spacer po sewilskim Placu Hiszpańskim. Plac otoczony jest pięknymi, klasycznymi zabytkami. Został wbudowany w latach 20 XX wieku. Z jednej strony plac zamknięty został barokową fasadą kościoła, którego pozostała część to typowy styl renesansowy. W czasie pobytu w Sewilli odwiedziliśmy również wspaniałą katedrę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny (Santa María de la Sede). Jest to największa gotycka świątynia na świecie. W 1987 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z leżącym obok niej Alkazarem (Real Alcázar de Sevilla). Usytuowana jest w ścisłym centrum miasta, więc dotarcie do niej jest nadzwyczaj proste. Zresztą piękna Giralda, czyli wieża katedry widoczna jest z wielu punktów w mieście.

W czasie drogi do Sewilli odwiedziliśmy Santiponce, gdzie  zachowały się ruiny rzymskiego miasta Italica. Miasto to zostało założone w 206 roku p.n.e przez rzymskiego wodza Scypiona.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy była Malaga. Jest to piękne miasto, widać w nim wpływy arabskie. Niesamowitym miejscem jest Alcazba, czyli cytadela, wybudowana przez Rzymian i przebudowana w IX wieków przez Maurów. Forteca jest jedną z największych, muzułmańskich budowli militarnych, jakie zachowały się w Hiszpanii. Stoi na okazałym wzgórzu z którego rozciąga się piękny widok na całe niemal miasto. U podnóża Alkazaby znajdują się ruiny teatru, który powstał w czasach Augusta Cezara. Malaga to nie tylko kolebka kultury ale i stolica nadmorskiej Costa del Sol – Wybrzeża Słońca – najcieplejszego regionu Hiszpanii. Subtropikalny ogród z kolekcją palm łączy stare miasto z portem, można tu odpocząć w cieniu wiecznie zielonych drzew akacji, oleandrów,  agaw i niezliczonych palm.  W Maladze urodził się Antonio Banderas i Pablo Picasso.

W czasie pobytu w Hiszpanii odwiedziliśmy również ciekawe miejsca w Granadzie: min.: Sacromonte. Jest to dzielnica położona we wschodniej części Granady. Malownicza i niemal idylliczna okolica – dawniej była miejscem, gdzie zamieszkiwali Cyganie. Atrakcją są jaskinie (cuevas) na Sacromonte  - to tradycyjne miejsca mieszkalne. Ich początki nie są jasne, ale najprawdopodobniej konstruowano je od wieku XVI. Obok „ładnych jaskiń”, urządzonych jak zwyczajne domy – ale w skale – wyposażonych w prąd, instalację wodną i inne udogodnienia, znajdziemy, nieco dalej, cuevas prymitywne, prawie pustelnicze – wyglądające jak naga dziura w ścianie. Wszystko zależy od tego, kto jest mieszkańcem i czym się zajmuje.

Andaluzja – kraina kontrastów, wspaniałych krajobrazów, egzotycznej roślinność i zabytków klasy zerowej – na długo pozostanie w naszej pamięci.