Uniwersytet Granada

erasmus-zst

Uczniowie, którzy wyjechali na miesięczną praktykę w ramach programu Erasmus+ do Hiszpanii pracują również na terenie ogrodów uniwersyteckich, min.: w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Grenada. 

Ogród ten, zlokalizowany jest w pobliżu placówki naukowej w centrum Grenady. Jest podzielony na części w postaci geometrycznych kwater, gdzie zgromadzono bogate kolekcje roślin charakterystycznych dla regionu Andaluzja. Są tutaj palmy, cykasy, olbrzymie juki, sosny pinie, cedry, popularne w Hiszpanii mirty, laury, oleandry a także duża kolekcja bylin, ziół, roślin kwiatowych i sukulentów. Wszystkie rośliny opatrzone są etykietami z nazwą łacińską gatunku, co ułatwia ich zapamiętywanie.

Grupą naszych uczniów opiekują się pracownicy uniwersytetu: Pepe i Carmen. Ci hiszpańscy opiekunowie są uprzejmi, polubili swoich podopiecznych, tłumaczą im zadania, które na bieżąco mają wykonywać, uczą ich nazw nowych gatunków roślin, pomagają i kontrolują ich pracę. Razem z uczniami wychodzą do różnych placówek i ogrodów uniwersyteckich, które zlokalizowane są na terenie Granady.

Młodzież wykonuje prace pielęgnacyjne w ogrodzie, głównie cięcie roślin, sadzenie, rozmnażanie, prace porządkowe i inne. Ciekawym doświadczeniem było przycinanie palmy – daktylowca na wysokości z użyciem sprzętu alpinistycznego. Palmy takie należy sukcesywnie czyścić i obcinać im suche liście, usuwać szkodniki, które je często atakują.